GFI – KOMPLEKSOWE PROJEKTOWANIE I WYKONAWSTWO WĘZŁÓW CIEPLNYCH
Kompleksowe projektowanie i wykonawstwo węzłów cieplnych jest procesem, który obejmuje wiele etapów i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. Projektowanie węzła ciepłowniczego zaczyna się od dokładnego zapoznania się z potrzebami i wymaganiami budynku, w którym ma zostać zainstalowany. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: wielkość budynku, zapotrzebowanie na energię, dostępność różnych źródeł ciepła oraz wymagania techniczne i prawne.
Wykonawstwo węzła cieplnego obejmuje m.in. przygotowanie pomieszczenia, montaż urządzeń i komponentów, instalację rur, połączenie poszczególnych elementów, włączenie urządzeń do sieci oraz przeprowadzenie prób i odbiorów.
Kompleksowe projektowanie i wykonawstwo węzłów ciepłowniczych wymaga współpracy z różnymi specjalistami, takimi jak projektanci instalacji, specjaliści ds. energetyki, ciepłownictwa i wykonawcy instalacji. Dlatego też ważne jest, aby wybrać doświadczoną firmę, która nie tylko posiada wiedzę, ale także doświadczenie w projektowaniu i wykonawstwie węzłów cieplnych.
Jesteśmy firmą, która zajmuje się profesjonalnie kompleksowym wykonawstwem węzłów cieplnych. Wykonanie węzła oparte jest o gotowe projekty dostarczone przez inwestora, jak i o nasze rozwiązania, które zawsze są dostosowane do indywidualnych potrzeb. Wybierając GFI (Grupę Firm Instalacyjnych) masz pewność, że zlecona praca będzie wykonana terminowo, sprawnie i rzetelnie. Za wyborem naszej firmy przemawiają liczne realizacje i pozytywne opinie zadowolonych Klientów. Świadczymy usługi na najwyższym poziomie.
Bazujemy tylko i wyłącznie na sprawdzonych produktach, pochodzących od znanych i renomowanych producentów. Jakość komponentów, a także sprzęt czy doświadczenie załogi jest dla nas priorytetem podczas codziennej pracy.
Kliencie, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat węzłów cieplnych, jeśli interesuje
Cię projekt, montaż, a także oferta na wykonanie kompleksowo takiego źródła ciepła – skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie! Zachęcamy!
SZUKASZ FIRMY, KTÓRA ZAPROJEKTUJE I WYKONA WĘZEŁ CIEPLNY?
NAPISZ DO NAS LUB ZADZWOŃ +52 376 83 80
JAK DZIAŁA WĘZEŁ CIEPLNY?
Węzeł ciepłowniczy to urządzenie, które łączy instalację wewnętrzną z zewnętrzną siecią cieplną. Służy do produkcji ciepła w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych lub komercyjnych. Działanie jego polega na przetwarzaniu energii cieplnej z różnych źródeł, np. z kotłowni, kogeneracji czy źródeł odnawialnych, takich jak panele słoneczne czy pompy ciepła. Węzły cieplne z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. Zastosowanie ich w budownictwie jest rozwiązaniem z jednej strony energooszczędnym, z drugiej natomiast pozwala na automatyczne sterowanie i oszczędności w dostarczeniu ciepła.
Wymiana ciepła w węźle ciepłowniczym odbywa się przez przepływ płynów termicznych, takich jak woda czy glikol, przez wymiennik ciepła. Woda, która jest ogrzewana w wymiennikach, przepływa następnie do poszczególnych instalacji np. c.o., c.t., c.w.u.
Działanie węzła może być sterowane automatycznie lub ręcznie, w zależności od potrzeb i wymagań użytkowników. Automatyczny system sterowania pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnych źródeł ciepła. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie energii przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności systemu.
JAKIE WĘZŁY CIEPLNE SĄ DOSTĘPNE NA RYNKU?
Na rynku dostępne są różne rodzaje węzłów cieplnych, a ich wybór zależy od potrzeb i wymagań budynku oraz źródeł ciepła, z których korzysta. Urządzenia te możemy podzielić nie tylko ze względu na zastosowane źródła ciepła, ale także i ze względu na sposób połączenia sieci zewnętrznej z instalacją wewnętrzną. W tym przypadku mamy do czynienia z:
- węzłami bezpośrednimi — W ich przypadku ten sam nośnik ciepła płynie w sieci i instalacji, wyróżniamy węzły bez zmiany parametrów i węzły z transformacją parametrów.
- węzłami pośrednimi, czyli wymiennikowymi węzłami ciepła - Ze względu na funkcje węzły podzielić można na te do celów: ogrzewania, do przygotowania ciepłej wody, do podgrzewania powietrza wentylacyjnego, do celów technologicznych. Typem, który dominuje w miastach, jest węzeł do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Są to tzw. węzły dwufunkcyjne. Urządzenia jednofunkcyjne są rzadziej spotykane. Istnieją także węzły trójfunkcyjne i wykorzystywane są w celu ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody.
Węzły cieplne można podzielić także ze względu na ich lokalizację i tu wyróżniamy:
- Wbudowane węzły cieplne — są zwykle stosowane w nowoczesnych budynkach o dużej powierzchni, takich jak hale produkcyjne, magazyny czy centra handlowe. Są one również coraz częściej wykorzystywane w budynkach mieszkalnych, zwłaszcza tych o wysokim standardzie. Jego główną zaletą jest to, że nie zajmuje dodatkowej przestrzeni i nie wpływa na estetykę wnętrza.
- Wolnostojące węzły cieplne – są to samodzielne stojące urządzenia grzewcze, zwykle umieszczone w kotłowni lub pomieszczeniu technicznym. Stosowane są w mniejszych instalacjach grzewczych, takich jak instalacje w domach jednorodzinnych, budynkach usługowych czy małych zakładach przemysłowych.
Urządzenia te możemy podzielić także ze względu na liczbę ogrzewanych budynków, wyróżniamy:
- Indywidualne węzły cieplne – są to urządzenia efektywne, pozwalające na komfortowe użytkowanie i kontrolę systemów grzewczych. Z tego względu jest to rozwiązanie, które jest obecnie powszechnie stosowane.
- Grupowe węzły cieplne – cieszyły się dużą popularnością w Polsce w latach 70. I 80. XX w. Było to rozwiązanie narzucone przez ówczesne przepisy prawa z zakresu ciepłownictwa. W nowoczesnym budownictwie są rzadko stosowane ze względu na mniejszą efektywność dostawy ciepła, niż węzły indywidualne.
Mówiąc o rodzajach węzłów cieplnych, nie sposób nie wspomnieć o mieszkaniowych węzłach cieplnych. Wykorzystywane są do ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody. Są to urządzenia, które cieszą się obecnie dużą popularnością w budownictwie mieszkalnym. Efektywne wykorzystanie energii, modułowa konstrukcja, łatwa instalacja, sterowanie temperaturą – to tylko niektóre zalety tych urządzeń.
PRZYKŁADOWE REALIZACJE WĘZŁÓW CIEPLNYCH
Z CZEGO SKŁADA SIĘ WĘZEŁ CIEPLNY?
Węzeł cieplny to zespół urządzeń, w którym następuje transformacja parametrów grzewczych sieciowych na parametry instalacyjne. Składa się z kilku podstawowych elementów, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie systemu grzewczego. Oto podstawowe elementy, z których składa się węzeł cieplny:
- Wymiennik — to podstawowy element instalacji grzewczej, w którym odbywa się wymiana ciepła. Są one projektowane w zależności od charakterystyki medium, temperatury, ciśnienia, przepływu oraz innych parametrów technicznych. Ich konstrukcja może być różna, w zależności od zastosowania i wymagań użytkownika. Klasyfikować je można wg różnych kryteriów, np. ze względu na stan skupienia nośników ciepła (ciecz-ciecz, gaz-ciecz, ciecz-gaz, gaz-gaz); ze względu na pojemność wodną (wymienniki pojemnościowe, przepływowe); ze względu na konfigurację przepływu nośników wymieniających ciepło (współprądowe, przeciwprądowe, o prądzie krzyżowym), wymienniki można podzielić także ze względu na rodzaj potrzeb cieplnych (wymienniki do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, podgrzania powietrza wentylacyjnego, do celów technologicznych).
- Zawór regulacyjny z siłownikiem – zapewnia odpowiednią ilość wody grzewczej w zależności od zapotrzebowania układu.
- Stabilizator ciepłej wody użytkowej (SCWU) - to element, w którym gromadzi się woda użytkowa, która jest wykorzystywana do celów sanitarnych. Stabilizator ciepłej wody użytkowej jest stosowany przede wszystkim w celu zapewnienia wygody użytkowania i oszczędności energii. Utrzymywanie stałej temperatury wody użytkowej pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek związanych z gwałtownymi zmianami temperatury wody, np. w trakcie kąpieli lub mycia. Ponadto stabilizator ciepłej wody użytkowej umożliwia oszczędności energii poprzez ograniczenie strat ciepła wynikających z niepotrzebnego podgrzewania wody.
- Pompa obiegowa — to element, który zapewnia prawidłowy przepływ wody w instalacji grzewczej. Pompy obiegowe mają różne parametry, takie jak wydajność, ciśnienie i przepływ, które są dobierane w zależności od charakterystyki układu, jego rozmiaru oraz wymagań użytkownika. Obecnie na rynku dostępne są zarówno pompy o niskiej, jak i wysokiej wydajności, które różnią się między innymi kosztem oraz energochłonnością.
- Pompa cyrkulacyjna – wymusza przepływ wody w instalacji cyrkulacji c.w.u., dając użytkownikowi bezzwłoczny dostęp do ciepłej wody.
- Regulator pogodowy temperatury — to element, który steruje i kontroluje pracę węzła cieplnego. Regulator pogodowy temperatury to urządzenie elektroniczne, które służy do sterowania temperaturą w pomieszczeniach w zależności od warunków zewnętrznych. Dzięki niemu można zoptymalizować pracę systemu grzewczego, co prowadzi do zmniejszenia zużycia energii oraz kosztów eksploatacyjnych.
- Filtry, odmulniki – usuwają mechanicznie zanieczyszczenia wody
- Zawory odcinające – pozwalają otwierać lub zamykać przepływ w poszczególnych obiegach instalacji.
Dodatkowo, w zależności od rodzaju węzła cieplnego, mogą występować również inne elementy, takie jak kolektory słoneczne, pompy ciepła. Wszystkie te urządzenia składają się na instalację grzewczą do współpracy z węzłem, która umożliwia efektywne i ekonomiczne wykorzystanie energii cieplnej w budynku.
WĘZŁY CIEPLNE W DOMACH WIELORODZINNYCH
Węzły cieplne w domach wielorodzinnych to kluczowy element instalacji grzewczej oraz ciepłej wody użytkowej. Są one wykorzystywane do dystrybucji ciepła i wody użytkowej do poszczególnych lokali mieszkalnych w budynku.
W przypadku domów wielorodzinnych węzły cieplne mają zwykle większe gabaryty i są bardziej złożone niż w przypadku budynków jednorodzinnych. Urządzenia te stosowane w domach wielorodzinnych są projektowane z myślą o dystrybucji ciepła i wody użytkowej do kilkudziesięciu lub nawet kilkuset mieszkań.
Węzły ciepłownicze w domach wielorodzinnych są zazwyczaj wyposażone w specjalne rozwiązania, które umożliwiają zapewnienie równomiernego rozkładu ciepła w całym budynku oraz minimalizują straty ciepła. W takich budynkach zwykle wyposażone są w dodatkowe pompy obiegowe, które umożliwiają prawidłowy przepływ wody w poszczególnych obiegach instalacji grzewczej.
Bardzo ekonomicznym rozwiązaniem jest instalacja w budynkach wielorodzinnych mieszkaniowych stacji wymiennikowych, które pozwalają na niezależne sterowanie każdym lokalem mieszkaniowym
Urządzenia cieplne w domach wielorodzinnych są również wyposażone w systemy zabezpieczeń przed przegrzaniem, a także w systemy monitorowania zużycia energii, które umożliwiają dokładne śledzenie kosztów ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Przykładem węzła cieplnego stosowanego w domach wielorodzinnych jest węzeł DSE FLEX marki Danfoss. Urządzenie to charakteryzuje się elastyczną konstrukcją, ułatwiającą instalację oraz oszczędzającą miejsce. Model ten idealnie nadaje się do ogrzewania, przygotowania cieplej wody użytkowej lub do wodnych układów grzewczych. Przeznaczony jest do ogrzewania budynków wielorodzinnych, komercyjnych i przemysłowych. Jest to urządzenie wolnostojące, które instalowane jest na podłodze. Atutem jest niska masa, kompaktowe wymiary, które umożliwiają bezpieczny transport. DSE FLEX został zaprojektowany do pośredniego podłączenia do sieci ciepłowniczych maksymalnie 3 obiegi. Istnieje jednak możliwość łączenia modułów w przypadku większej ilości obiegów.
KOMPAKTOWE WĘZŁY CIEPLNE DO DOMÓW JEDNORODZINNYCH
Kompaktowe węzły cieplne to rozwiązanie, które zyskuje na popularności w przypadku domów jednorodzinnych. Twarde przepisy dotyczące ochrony środowiska sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne, energooszczędne i nowoczesne rozwiązania, jakimi są właśnie kompaktowe węzły ciepła.
Urządzenie te składają się z kilku podzespołów, zamontowanych na jednej ramie z reguły gotowej do zawieszenia na ścianie. Montaż węzła cieplnego wymaga odpowiedniego zaprojektowania instalacji oraz dopasowania urządzeń do indywidualnych potrzeb i warunków panujących w budynku.
Węzły cieplne do domów jednorodzinnych są zwykle wyposażone w dodatkowe funkcje, które pozwalają na zwiększenie komfortu użytkowania oraz na minimalizację kosztów eksploatacji. Na przykład, wiele węzłów cieplnych wyposażonych jest w systemy sterowania temperaturą wody grzewczej, które pozwalają na dostosowanie temperatury wody do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Automatyka węzłów przystosowana jest do sterowania osobno instalacją grzejnikową, instalacją ogrzewania podłogowego oraz ciepłą wodą, które to pozwalają na zwiększenie efektywności energetycznej i obniżenie kosztów eksploatacji.
Kompaktowe węzły cieplne do domów jednorodzinnych są zwykle łatwe w obsłudze i konserwacji, ale wymagają regularnych przeglądów i czyszczenia.
Przykładem węzła dla potrzeb domu jednorodzinnego jest węzeł cieplny produkcji Danfoss typ DSA HOME lub DSA WALL. Kompaktowy węzeł cieplny DSA HOME posiada moc c.o/c.w.u do 24/40 kW. Dużym atutem są jego wymiary, które pozwalają na komfortową instalację ścienną. Urządzenie to jest alternatywą wobec kotłów olejowych i gazowych. Model ten przystosowany jest do c.o. lub c.w.u. Posiada on konstrukcję modułową, która może zawierać 1 lub 2 obiegi. Oferta producenta obejmuje szeroki wybór akcesoriów dodatkowych, do których zaliczyć można: moduły przyłączeniowe, obudowę. Możliwy jest wybór węzła z regulatorem ECL310 oferującym zaawansowane możliwości komunikacyjne lub z ECL110. Do większych zalet modelu zaliczyć można orurowanie ciepłej wody użytkowej, które wykonane jest ze stali nierdzewnej kwasoodpornej, lutowane miedzią lub stalą nierdzewną wymienniki płytowe, a także szybki i prosty montaż.
Kliencie, szukasz wysokojakościowego węzła cieplnego do swojego domu? Interesuje cię wycena danego modelu wraz z montażem? Jeśli – tak skontaktuj się z naszą firmą! Zapraszamy!
Dlaczego warto korzystać z węzłów cieplnych?
Korzystanie z węzłów cieplnych w budynkach mieszkalnych, takich jak domy jednorodzinne czy wielorodzinne, przynosi szereg korzyści, zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska.
Węzły cieplne pozwalają na efektywne i ekonomiczne wykorzystanie energii. Koszty związane z ogrzewaniem budynku z każdym rokiem rosną. Z tego względu tak dużą popularnością cieszą się obecnie rozwiązania, które zapewniają efektywne zużycie energii, co przekłada się na niższe rachunki przy zachowaniu optymalnego komfortu cieplnego. Poza tym użytkowanie tych urządzeń cieplnych jest komfortowe. Pozwalają bowiem na dostarczenie ciepła z sieci do budynku w sposób równomierny i stabilny, co zapewnia mieszkańcom stałą i komfortową temperaturę. Istotną sprawą jest także to, że węzły cieplne pozwalają na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak: energia słoneczna czy geotermalna, co pozwala na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i przekłada się pozytywnie na środowisko. Warto wspomnieć, że kompaktowe węzły cieplne zajmują niewiele miejsca, co jest szczególnie istotne w przypadku małych domków jednorodzinnych czy mieszkań w blokach. Są to też urządzenia bezpieczne, są zwykle wyposażone w systemy zabezpieczeń, które chronią przed przegrzaniem czy przed nadmiernym ciśnieniem w instalacji.
Co wchodzi w skład węzła cieplnego?
Oto najważniejsze elementy, które zwykle wchodzą w skład węzła cieplnego: wymiennik, zawór regulacyjny z siłownikiem, stabilizator ciepłej wody użytkowej, pompa obiegowa, pompa cyrkulacyjna, regulator pogodowy temperatury, filtry (odmulniki), zawory. W zależności od rodzaju urządzenia cieplnego występować mogą także inne elementy, takie jak: kolektory słoneczne, pompy ciepła, które wspólnie podnoszą wydajność układu grzewczego.
Jaki węzeł cieplny do domu jednorodzinnego?
Wybór węzła cieplnego do domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia budynku, izolacja termiczna, rodzaj źródła ciepła czy preferencje użytkowników. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zastosowanie węzła cieplnego kompaktowego. Jest on stosunkowo prosty w montażu i obsłudze, a jednocześnie skuteczny w dostarczaniu ciepła do budynku. Przykładem węzłów dla potrzeb domu jednorodzinnego jest typ DSA HOME lub DSA WALL renomowanego producenta Danfoss.
Jakie warunki techniczne musi spełniać pomieszczenie na węzeł cieplny?
Pomieszczenie na węzeł cieplny powinno spełniać określone warunki techniczne, aby zapewnić bezpieczeństwo eksploatacji i właściwe funkcjonowanie systemu grzewczego. Oto niektóre z tych warunków:
- Odpowiednia wentylacja — pomieszczenie powinno być wyposażone w wentylację mechaniczną lub okno, które umożliwi wymianę powietrza.
- Optymalna temperatura — temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 5°C i nie wyższa niż 30°C.
- Odpowiednia wilgotność powietrza — wilgotność powietrza w pomieszczeniu nie powinna być wyższa niż 70%.
- Wymiary pomieszczenia — pomieszczenie powinno być wystarczająco duże, aby można było swobodnie wykonywać prace konserwacyjne i serwisowe na węźle cieplnym.
- Dostęp do źródła energii — pomieszczenie powinno mieć dostęp do źródła energii elektrycznej, niezbędnej do zasilania urządzeń węzła.
- Izolacja termiczna — pomieszczenie powinno być odpowiednio izolowane termicznie, aby uniknąć utraty ciepła przez ściany i sufit.
- Ułożenie rur i przewodów — rury i przewody powinny być ułożone w taki sposób, aby umożliwić łatwy dostęp do węzła cieplnego i przeprowadzenie ewentualnych napraw czy wymiany części.
Spełnienie powyższych warunków technicznych jest kluczowe dla właściwego funkcjonowania węzła cieplnego i całego systemu grzewczego.